flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Обмеження касаційного перегляду у справах про незначні правопорушення не порушує Конвенцію, – ЄСПЛ

14 березня 2025, 09:52

Обмеження касаційного перегляду у справах про незначні правопорушення не порушує Конвенцію, – ЄСПЛ

Тисменицький районний суд Івано-Франківської області інформує про важливе рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) у справі ÇAĞIL v. TÜRKİYE (№ 19085/18), яке стосується обмеження доступу до касаційного перегляду у справах про вчинення незначних кримінальних правопорушень.

Справа бере початок із подій 2015 року, коли заявнику та трьом іншим особам було пред’явлено обвинувачення у погрозах, публічних образах і нанесенні тілесних ушкоджень унаслідок бійки біля кафе. Суд першої інстанції визнав заявника винним і призначив покарання у вигляді штрафів: 87 денних штрафів (приблизно 594 євро), 25 денних штрафів (приблизно 170 євро) та 120 денних штрафів (приблизно 683 євро). Вирок став остаточним, оскільки розмір кожного штрафу не перевищував порогу для оскарження, встановленого національним законодавством Туреччини. Заявник оскаржив це рішення до Конституційного суду, однак його скаргу відхилили через неможливість подання касаційної скарги.

ЄСПЛ, розглянувши справу, дійшов висновку, що обмеження доступу до касаційного перегляду у справах про незначні правопорушення не порушує пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на справедливий судовий розгляд). Суд наголосив, що обмеження доступу до суду є допустимим за умови дотримання принципу пропорційності. Заявник мав би право на касаційне оскарження, якби його засудили до позбавлення волі або якби сума штрафів перевищувала встановлений поріг. У разі несплати штрафів вони не могли бути автоматично замінені ув’язненням, а лише громадськими роботами, що також вплинуло на оцінку пропорційності.

Крім того, ЄСПЛ звернув увагу на нерівність у праві на касаційне оскарження: прокурор мав можливість подати касаційну скаргу, на відміну від обвинуваченого. Уряд не надав достатніх пояснень щодо обґрунтування такої різниці, але заявник не зміг довести, що це порушило його права. Суд визнав, що національна система оскарження залишалася збалансованою і не призвела до порушення Конвенції.

З повним текстом рішення у справі ÇAĞIL v. TÜRKİYE можна ознайомитися на офіційному сайті Європейського суду з прав людини за посиланням: https://hudoc.echr.coe.int/eng?i=001-240186.

З детальнішим описом цього рішення ви зможете ознайомитись у наступних оглядах практики ЄСПЛ Верховного Суду , а з попереднім оглядом можна ознайомитися тут

Це рішення може бути корисним для суддів, адвокатів та інших правників при розгляді справ, пов’язаних із обмеженням касаційного перегляду, а також у контексті забезпечення права на справедливий судовий розгляд.